PROF. DR. GÜNAY ESKİŞEHİRDE FİNANSAL OKULYAZARLIK EĞİTİMİNDE

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve AK Parti Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Nur Günay, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları tarafından düzenlenen, “Kadınlara Yönelik Finansal Okur Yazarlık” eğitiminde Eskişehirli hanımlarla buluştu. Eskişehir’de eğitime yoğun ilgi vardı.

GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ EKONOMİ GÜÇLÜ GELECEK

Prof. Dr. Günay, “Öncelikle İl kadın Kolları Başkanımız Sayın Özlem Yalçın ve ekibine bu organizasyon için teşekkür ederim. Kadınlarımız ailenin ve ekonominin temelidir, aile bütçesini yöneten, verdiği kararlarla hem aile ekonomisini hem de ülke ekonomisine destek verendir. Bu nedenle bu tür fakındalık seminerlerimizi çok önemsiyoruz. Kadınlarımız bilinçlendikçe, etkin bütçe yönetimi yapabilecekler, birimlerini finansal sistem içinde değerlendirebilecekler.” Şeklinde konuştu.

KADIN REFAHIN ANAHTARIDIR

Türkiye ekonomisinde kadınların iş gücüne katılımında çok önemli gelişmeler gerçekleştiğini dile getiren Günay “Son 12 yılda kadınların iş gücüne katılma oranı %23.3’den %34.8’e yükseldi. 2005’te %20.7 olan kadın istihdam oranı 2018’de %27.7’e çıktı yani son 12 yılda, kadın çalışan sayısı %75’den fazla arttı. 2017-2018 döneminde kadın girişimci sayısı %10 arttı. Ancak bunu yeterli görmüyoruz, 2023 hedfimiz %41’dir. Yapılan çalışmalar şunu gösteriyor, kadınların eğitimine ve istihdamına yapılan 1 dolarlık yatırım ekonomiye 5 ila 7 dolar arasında katkı sağlamaktadır. 2025’e kadar kadınların ekonomik hayata erkeklerle eşit katılımının sağlanması halinde küresel çapta toplam Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da (GSYH) yüzde 11’lik artış öngörülüyor. Bu nedenle bu eğitimleri çok önemsiyoruz. Kadının ekonomiye güç katacağı, refahın anahtarının kadında olduğu unutulmamalıdır.” Şeklinde açıklamada bulundu.