Ramazan, ‘on bir ayın sultanı’ müslümanların mübarek ayı…

Allah (c.c.) “Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır.” buyurmuştur (Bakara suresi, ayet 185).
Ramazan Ayı tüm müslümanlar için en özel dönemdir. Paylaşmanın, yardımlaşmanın doruk yaptığı, coşku, sevgi, muhabbet ikliminin oluştuğu, birlik ve beraberlik ruhunun canlandığı kutsal bir dönemdir…

Ramazan Ayı, manevi zenginliklerimizin farkındalığının arttığı, sevgi, kardeşlik, merhamet gibi duyguların yoğunlaştığı mübarek bir zamandır…

Ramazan Ayı aynı zamanda, arınmanın, temizlenmenin, yeni başlangıçların ve fırsatların da ayıdır…
Ancak ne yazıkki, bu mübarek ayın arefesinde coğrafyamızda yaşanan başta Filistinli kardeşlerimiz olmak üzere, bölgemizde ve dünyanın her yerinde yıllardır vatanlarında mağdur edilen tüm müslüman kardeşlerimiz ile bu mübarek aya içimiz buruk giriyoruz. Ancak Ramazan aynı zamanda sabır ayı olarak da bilinmektedir. Al-i İmran Suresi’nde (Ayet 200) “Ey iman edenler, sabredin ve sabırda yarışın, (sınırlarda) nöbetleşin. Allah’tan korkun. Umulur ki kurtulursunuz.” buyurulmuştur. Sabredeceğiz ama tüm mazlumlar için mücadelemize de devam edeceğiz. İnanıyoruzki Allah (c.c.) doğrularla beraberdir.
İnsanoğlu güzelliğin sırrını zıtlıklarla anlayan ve elde edendir. Zıddını bilmediğimiz şeylerin güzelliğine vakıf olamayız. Rahmettin de zıddı zahmettir. Ramazan-ı şerif bir nefis terbiyesi ve imtihan ayıdır. Kendini başkasının yerine bilhassa fakirlerin ve mazlumların yerine koyabilme ayıdır. İnsan daima “ne idim, ne oldum” değil, “ne olacağım” diyebilmeli ve en önemlisi ölçülü kalabilmelidir. Barış ve huzurun zıddını yaşayan toplumları anlayarak, yardım ederken, vatan topraklarımızda birlik ve beraberlik içinde istikrar ve istikbalimize de sahip çıkmalıyız.
Ramazan ayının evlerde, sofralarda, gönüllerde dostlarla buluşulacak paylaşımlara fırsat olmasını, manevi iklimi ile bereketinin katlanmasına ve güzellikleri ile Bayramına ulaşmayı temenni ediyorum. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ay olan Ramazan Ayı’nın maneviyatını hakkıyla idrak edilmesini ve bereketinin ise tüm insanların üzerine olmasını diliyorum.

Ramazan ayının tüm ülkemizde hayırla, huzurla ve bereketle geçmesini diliyor, Ramazan Bayramına birlik ve beraberlik içinde erişmeyi temenni ediyorum.