Prof. Dr. Emine Nur Günay 23 Nisan Mesajı

“Yeni Türkiye Hükümetinin öz cevheri milli hakimiyettir, Milletin kayıtsız ve şartsız hakimiyetidir.” der Mustafa Kemal Atatürk 1923 yılında…

 

Milli egemenliğin temelleri ise 23 Nisan 1920 yılında Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılması ve Türk halkının egemenliğini ilan etmesi ile atılmıştır.

Hiçbir millet yoktur ki tarihinde Türk Milletinin göstermiş olduğu direnişleri göstersin tarihe altın harflerle kahramanlıklarını yazdırsın.

Hiçbir millet yoktur ki, tarihi boyunca vatanı söz konusu olunca canını hiçe saysın.

Hiçbir millet yoktur ki şanlı bayrağı için genç yaşlı, kadın erkek her tehlike karşısında tek vücut olsun.

Hiçbir millet yoktur ki tarihi boyunca hep mazlumların yanında ve sesi olsun, zor anlarda kucak açmış olsun.

Kuruluşunun 98. yılında zaferlerle andığımız Türkiye hiçbir zaman insanlığa karşı sorumluluğunu ve Dünya’daki rolünü ve önemini unutmadan bugünlere gelmiştir.

 

İşte bu anlayışla bizler de bugün milli irademize ve egemenliğimize kasteden güçleri bertaraf etmenin, çocuklarımıza daha huzurlu ve güvenli bir gelecek bırakmanın mücadelesini veriyoruz. Çocuklarımız geleceğimizdir. Onlara miras aldığımız bu en kutsal emaneti en iyi şekilde teslim etmek ise en büyük sorumluluğumuzdur. Büyük önder Atatürk çocuklarımıza duyduğu sarsılmaz güvenin ve sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanları çocuklara armağan etmiştir.

23 Nisan zaferleri ile tarihi ve geçmişi simgelerken, milli egemenliğin temelinin atılması ile istiklali, çocuklara armağan edilmesi ile istikbali simgelemektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) 98’nci kuruluş yıl dönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bu milli egemenlik gününün, ülkemize, milletimize ve çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum.