BİYOGRAFİ

Prof. Dr. Emine Nur Günay

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünden lisans ve yüksek lisans derecesini aldıktan sonra doktora çalışmaları için Amerika’ya gitmiştir. Vanderbilt Üniversitesi’nden Ekonomi yüksek lisans ve doktora derecesini almıştır. 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Prof. Günay, bu görevini 2015 yılına kadar devam ettirmiştir.
2006 yılında Uluslararası İktisat ve Kalkınma İktisadı alanında doçentliğini almıştır. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Araştırma Merkezini kurmuş ve 2015 yılına kadar kurucu müdürü olarak görev yapmıştır. 2007-2011 yıllar arasında TÜBİTAK Sosyal Bilimler Grup Yürütme Kurulu üyesi, 2008-2012 yılları arasında AB 7. Çerçeve Programı Sosyo-ekonomik ve Beşeri Bilimler Tematik alanında ülke delegesi olarak görev yapmıştır.
Prof. Dr. Emine Nur Günay’ın araştırma alanları arasında; piyasaların yapısı, işleyişi ve performansı; firmaların piyasa stratejileri, performansı ve etkin üretim yöntemleri; sektörel etkinlik analizleri ve Türk bankacılık sektörü; yükselen piyasalar ve uluslararası finansal sistem; Avrupa Birliği; KOBİ’ler; inovasyon ve bilgi odaklı ekonomi; kapsayıcı büyüme yer almaktadır. Çok sayıda yayın teşvik ödülü bulunmaktadır. Yurtdışında akademik dergilerinde yayınlanmış çok sayıda makale ve kitap bölümleri yer almaktadır.
Kasım 2014 yılında Başbakan Ekonomi Başdanışmanı olarak atanmıştır.
1 Kasım 2015 tarihinde AK Parti Eskişehir Milletvekili olarak seçilen Prof. Günay, 26. dönem Parlamentosunda görev yapmıştır. Prof. Dr. Günay, 24 Haziran 2018’de gerçekleşen genel seçimlerde tekrar Eskişehir Milletvekili seçilmiş, 27. dönem Parlamentosunda görevine devam etmektedir.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Divan Kurulu Üyeliği, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği, AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış ve TBMM Darbe Araştırma Komisyonu üyeliğinde bulunmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında kurulan “Uyum Komisyonu” Yürütmenin Yapılandırılması Alt Komisyonu’nda görev yapmıştır. Halen TBMM Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliği, AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkan Yardımcılığı ve Fildişi Sahili Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

CV